Lakójárművek vízrendszere

A víz talán a legelső kényelemfokozó egy lakóautóban, hiszen egy flaska vizet biztos, hogy mindenki visz magával már egy kirándulásra is..

Ahogy a lakóautók úgy a vízrendszerek is igen sokfélék lehetnek, de lényegében „csak” átcsorgatjuk a vizet egyik tartályból a másikba. A legegyszerűbb vízrendszer, ha egy 20 literes műanyagkannából felszivattyúzzuk a vizet egy csapba, és az lefolyik egy másik kannába. Ezt a megoldást egyszerű kempingautóknál alkalmazzuk. Egy reggeli mosakodást már biztosít, és az már nagyszerű érzés tud lenni.

A mai lakóautókban általában a frissvíztartályból egy membrán szivattyú nyomja a vizet a rendszerbe. A vezeték a bojlernél kettéágazik, és innen külön fut tovább a hideg és meleg víz a csapokhoz, majd a lefolyóból a szennyvíztartályba folyik.

A használat olyan, mint a lakásokban, de a megépítése és karbantartása több munkát igényel, hiszen itt kellenek tartályok és szivattyú is, és ezekre nem árt kicsit odafigyelni.

A lakóautós bojlerek, kb. 10 liternyi vizet felfűtenek, majd tartanak 50-70 fok hőmérsékleten. Így a keverőcsapokból egyszerre kb. 20-30 liter kellemes hőmérsékletű víz engedhető, ami bőségesen elegendő szokott lenni. Sokan nem gondolják, de a főzés-mosogatás általában több vizet fogyaszt el, mint a tisztálkodás. Egy felnőtt ember némi gyakorlattal 5-8 liter vízzel le tud zuhanyozni. A gyerekeket is hamar meg lehet tanítani a takarékoskodásra. (15 liter alá is mehet  )

A lakóautókban 3 „féle vizet” és ezeket tároló tartályt szoktunk megkülönböztetni.

-Frissvíz. (wasser, fresh water) A kb. 70-130 literes tartály általában ülés vagy ágy alá rejtve, esetleg a duplapadlós lakóautóknál a két padló között található. A víz betöltéséhez legegyszerűbb, ha a lakóautó oldalába vágott betöltőnyílást használjuk. Érdemes többféle csatlakozóval is felszerelkeznünk, mert sok eltérő csappal találkozhatunk utazásaink során. Ha a slagot nem tudjuk csatlakoztatni a vízcsapra (pl.: utcai nyomókút), akkor jó, ha van egy csőrös kannánk esetleg tölcsérünk. A lakóautó oldalában lévő betöltőnyílás egy 40 mm.-es csövön keresztül vezeti a vizet a tartályba, és egy külön vékonyabb cső gondoskodik a levegő visszaáramlásáról, hogy a vízfogyasztás idején, a tartályban ne jöjjön létre vákuum.

A vízbetöltő nyílást mindig tartsuk kulcsra zárva! Előfordult már, hogy segítőkész kutas ide tankolta a gázolajat, de akár még „csínytevés” áldozatai is lehetünk. Ezek a teljes vízrendszer cseréjéhez vezethetnek.

A tartályban lévő vízmennyiség kijelzésére a tartályba egy érzékelőt építünk be, mely különböző hosszúságú pálcák vízbeérésével érzékeli a víz szintjét. Ennek jelét vezetjük a központi kijelzőre.

Bár fontos, hogy mindig ivóvizet töltsünk a frissvíztartályba, ivásra semmiképpen sem ajánlott. A tartályban a víz sokat áll. Útjaink során általában a maradékvízhez töltünk hozzá frissvizet, így az sosem 100%-ig friss. Szokott maradni víz a bojlerben és a vezetékekben is. A pangó vízben egy idő után még sötétben is megindul a különböző mikroorganizmusok és algák elszaporodása. Ezek ellen vásárolhatunk különböző vegyszereket is (thetford, certinox, dometic), de ezek használata esetén szintén nem javasolt a víz ivása. Az általunk javasolt legegyszerűbb megoldás, ha olyankor, amikor nem használjuk a lakóautót (akár csak pár napig is), leeresztjük a vizet a tartályból és a bojlerből is. A csapokat és a tartály nyílásait hagyjuk nyitva, így a rendszer kiszárad. A száraz tartály egész biztosan nem fog sem algásodni, sem dohosodni, és a környezetünket sem terheljük vegyszerekkel.

Használtvíz, szennyvíz (abwasser, gray water) .

Lakókocsikban sokszor megspórolják a szennyvíztartályt, és egyszerűen kivezetik a csövet a kocsi alján. Ebben az esetben úgynevezett szennyvíz taxit lehet használni a víz gyűjtésére és elszállítására. Ez kempingekben jó, de egyéb helyeken nem igazán praktikus megoldás.

A beépített szennyvíztartályok mérete általában valamivel kisebb, mint a frissvíztartályé.

A mosogatóban, mosdóban és zuhanyzóban használt vizet gyűjtjük a szennyvíztartályba. A WC „terméke” ma már nem kerülhet ebbe a tartályba, de régebbi lakóautóknál még találkozhatunk közös tartállyal. A szennyvíztartályba tehát csak a fürdő és mosogató víz kerül, de idővel ebből is gusztustalan lerakódások alakulnak ki. Lehet kapni különböző vegyszereket, de a háztartásokban használatos zsíroldószerekkel is lehet tisztán tartani. Fontos, hogy a mosogatóba ne eresszünk bele olajos, és főleg zsíros dolgokat, mert ezek a szennyvíztartályba érve lehűlnek és a tartály falára rakódnak. Az összes lefolyóba érdemes szűrőt tenni, ezekkel elkerülhetőek a dugulások. Itt is ajánljuk, hogy ha nem használjuk a lakóautót, akkor a tartályok legyenek üresek és a csapok nyitva.

A WC tartály ( black water) ma már mindig egy teljesen különálló, zárt, kivehető kazetta.

Kisebb lakókocsikban, kempingautókban használhatók a hordozható WC-k, amit akár a szekrénybe rejtve is szállíthatunk.








Fürdőszobás lakóautókba inkább a beépített WC-ket használjuk a C200 vagy a C400 sorozatból.

Ezek is lehetnek önálló víztartállyal ellátva, de egyszerűbb, ha a lakóautó vízrendszerére csatlakoztatjuk és a frissvíztartályból kapja az öblítő vizet. A külön víztartály előnye hogy illatosító-síkosító vegyszert lehet keverni az öblítővízbe, viszont állandó pluszmunka a tartály külön feltöltése.




A szivattyúk: Sok gyártó és típus terjedt el, de jellemzően két működési típussal találkozhatunk.

Az kis vízfogyasztás esetén, inkább csak kempingbuszokban alkalmazzuk a merülő, centrifugál szivattyút. Kis lapátkerekek forgásának következtében a centrifugális erő nyomja a vizet a csövekbe. Kézmosó és mosogató ellátására elegendő víznyomást és vízmennyiséget produkál. A működtetéséhez elektromos kapcsolóval is ellátott vízcsap szükséges. A csap megnyitásakor egy elektromos mikrokapcsoló zárja a szivattyú áramkörét is. Ennél a megoldásnál elzárt csapok esetén nincs nyomás alatt a vízrendszer. Ár, teljesítnény és tapasztalataink alapján a Comet VIP+ típust szoktuk beéppíteni.

Az ilyen típusú szivattyúkhoz olyan csapokat lehet használmi melyekben egy elektromos mikrokapcsoló is be van építve. A csap nyitásakor ez kapcsolja a szivattyú áramát.

A leggyakrabban használt megoldás a membrán szivattyú. Ilyen készüléket építünk be akkor, ha zuhanyzóra is szükség van. Nagy előny komfortérzetben, hogy a vízrendszer állandóan nyomás alatt van, így a csapból megnyitáskor azonnal megfelelő nyomással folyik a víz (úgy mint otthon). Ár, teljesíymény és tapasztalataink alapján a Fiamma Aqua 8 típust javasoljuk. Excenter segítségével 3 gumidugattyú végzi a víz pumpálását. A visszafolyást gumimembrán szelepek akadályozzák meg. A szívó oldalon egy vízszűrő védi az érzékeny membránokat a szennyeződéstől. A nyomó oldalon egy nyomáskapcsoló figyeli a rendszert, amikor elzárjuk a csapot, a megnövekedő nyomás hatására a nyomáskapcsoló leállítja a szivattyút.

Nyomáskiegyenlítő puffer: A sorozatgyártott lakóautóknál elvétve lehet találkozni vele, talán takarékossági okokból. Javasoljuk a beépítését ugyanis használatával csökken a szivattyú ki-be kapcsolása (kis vízfogyasztás esetén zakatolás) így növekszik a szivattyú élettartama, kíméli az egész vízrendszert a nyomáslökésektől, és csökkenthető a vízfogyasztás is.

A vízmelegítők: Itt is sokféle megoldás lehetséges. A lakóautókban legelterjedtebb a Truma, pb gázról működő, kombi készüléke. Ez egyben a lakóautó levegős körfűtését is ellátja, de természetesen működtethető nyári (csak vízmelegítés) üzemmódban is.

Létezik pb gázról működő önálló bojler is, ami csak vizet melegít.

Néhány éve megjelentek a lakóautókhoz a diesel üzemű kombi készülékek is melyeknek hatalmas előnye, hogy nem kell a gázpalackok cipelésével és töltésével foglalkozni, mert a lakóautó üzemanyagtankjából veszik az energiát. A Truma combi készülékének mérete megegyezik a PB gázos készülékének méretével, így annak helyére beépíthető. A Webasto készüléke külső beépítésre lett fejlesztve így a lakóautó alvázára függeszthető és nem foglal helyet a belső térből.

Egyszerű megoldás a hálózati elektromos áramról működő bojler, de hátránya, hogy csak akkor működik, ha biztosítva van a hálózati feszültség. A Truma Therme TT készüléke a körfűtés segítségével is képes felmelegíteni a vizet.

Külső vízcsatlakoztatás.

A hálózati vizet közvetlenül a lakóautók vízrendszerére kötni az eltérő nyomás miatt nem szabad. A hálózati víznyomás 3-10 bar között változhat, ugyanakkor a lakóautók rendszere max. 2 bar nyomásig terhelhető. A nagyobb nyomás tönkreteszi a bojlert, a szivattyút és a csatlakozások is eldurrognának. A vízhálózatra csatlakoztatást legkulturáltabban egy olyan nyomáscsökkentő közbeiktatásával lehet, megoldani mely a hidegvízrendszerre egy szokványos gardena csatlakozóval köthető és így folyamatosan biztosítja a 1.5 bar állandó víznyomást a lakóautó vízrendszerében.

Másik típusú lehetőség a frissvíztartályban lévő víz automatikus utántöltése. Ezt egy WC tartályokhoz hasonló szeleppel lehet megoldani. Ennek segítségével nem kell a tartályt utántöltögetni. A vízrendszerben a nyomást a vízpumpa produkálja.

Téli használat. A lakóautózást nem kell abbahagyni a hideg miatt. A frissvíztartályok a vezetékek ugyan rejtve, de a lakótérben találhatóak, tehát ha a lakóautó fűtése működik, akkor ezeknek nem történhet bajuk. A bojler szintén a lakótérben van, vagy (Webasto Dual Top esetében) a fűtés működésének köszönhetően nem fagy el. Egyetlen külön odafigyelést igénylő rész a szennyvíztartály és annak csapja. Amennyiben ez nincs téliesítve, a lakóautósok különböző megoldásokat használnak. Léteznek természetet nem károsító fagyálló folyadékok, melyek nem túl nagy hidegben még megakadályozzák a fagyást. Ennél a megoldásnál számolni kell az anyag hígulásával is a tartályban. A legegyszerűbb megoldás, ha a szennyvíztartály leeresztő csapját nyitva hagyjuk, és vödröt teszünk alá, így a víz még melegen távozik a tartályból. Ez nem túl elegáns megoldás, de jobb, mint egy szétfagyott tartály.

Kétségtelenül a legprofibb megoldás a rendszer téliesítése. Ilyenkor a tartályba építünk egy fűtőpatront, mely 5 fok feletti főmérsékleten tartja a vizet. A felesleges áramfogyasztás elkerülésének érdekében leszigetelhetjük az egész víztartályt.

Vízrendszer téliesítés: A fagy igen nagy károkat tud okozni, és itt nem csak a készülékek tönkremenetelével lehet számolni, hanem sok esetben komoly bútorbontási munkával is. A lakóautóban a legdrágább és egyben leginkább fagyérzékeny dolog a bojler. A fagykárra a garancia sem vonatkozik. Természetesen a többi alkatrész sem viseli sokáig a jég tágulását. Téliesítés elvégzésekor lakóautónként lehetnek eltérések, de általánosságban a következőket kell megtenni. Az összes tartály leeresztésével egyidejűleg a bojlerből is le kell engedni a vizet. Ennek csapját mindig a bojler mellet találjuk. A Truma legújabb leeresztője (és egyben nyomásszabályzója) tetején lévő gombot kell elcsavarni.

A Webasto DualTop készülékeknél pedig a leeresztő szelep a kezelőpanelről vezérelhető.

A bojlerek leürülése a kis szelepek és vékony csövek miatt eltart pár percig. A leeresztéskor az összes vízcsapot is nyissuk ki középállásban, hogy levegő tudjon kerülni mind a hideg mind a meleg vízcsőben a víz helyére. Így a bojler víztelenítő csapján keresztül a csövekben lévő víz nagy része is távozik. A frissvíztartály leürítése után a membránszivattyút érdemes járatni még egy kicsit, mert így kinyomja a még benne lévő vizet. A rendszerben azonban még maradhat víz, mely a csöveket, csapokat, csatlakozókat szétnyomhatja. Amikor a bojler is leürült, az egész rendszert ki kell fúvatni. Nagyon fontos, hogy 2 bar-nál ne legyen nagyobb a nyomás! Mivel a vizet nem a nagy nyomás, hanem a nagy légmennyiség tolja ki a csövekből, ezért az autópumpaként árult kompresszorok erre alkalmatlanok. A víztelenítést tartályos kompresszorral lehet elvégezni. Ha lehet, akkor a csőrendszert megbontva (a szivattyú után) kell a levegőt rácsatlakoztatni és csaponként külön-külön hideg és meleg körön egyaránt fúvatni, amíg csak levegő jön a csapból. A fúvatás alatt a bojler leeresztő szelepét el kell zárni, hogy a meleg ágból is kifújhassuk a vizet, majd a művelet befejeztével újra kinyitni, hogy a közben idegyűlt víz is távozhasson.

Kényelmesebb, de drágább megoldás a vegyszeres víztelenítés. Kifejezetten erre a célra gyártanak olyan vegyszereket, melyek nem mérgező propilén-glikolt tartalmaznak. Ilyen pl a Winter Ban vagy a Rabba-Frost. A tartályokból és a bojlerből történt leeresztés után a frissvíztartályba kell önteni a vegyszert, majd a szivattyúval elnyomatni a csapokig, így a vizet kiszorítja, és télen a fagyálló van a rendszerben. A bojler megtöltése azonban sok vegyszert igényelne, ezért ide egy by pass ág beépítésére van szükség. Ezek a fagyállók 4-5 literes kiszerelésben 20-30 euróba kerülnek. Mielőtt újra használni akarjuk a vízrendszert a fagyálló folyadékot alaposan öblítsük ki belőle. Figyelem! A gépjárművek fagyálló folyadéka és az ablakmosó etilén-glikolt tartalmaz, mely súlyosan mérgező. Ezeket nem szabad erre a célra használni!


GaborApa


Egyes munkafolyamatok igényelhetnek megfelelő szakmai ismereteket, képesítéseket. A munkát mindenki csak a saját felelősségére végezze, vagy vegye igénybe szakember segítségét!


Kapcsolódó anyagok

Mover beépítése házilag

egyedül, segítség nélkül....

Beküldte: Istvan

Stabilizátoros vonófej csere

képriportban...

Beküldte: szendrei

CARVER CASCADE 2

Angol gázbojler javítása...

Beküldte: Zsolt

Elektomos fűtés körfűtéssel

egy kényelmes megoldást választottam....

Beküldte: Zsolt

Hasznos volt ez a tartalom? Adj rá értékelést!
Így értékelték a többiek:

Bejelentkezés

Felhasználónév:
Jelszó:
Regisztráció» Elfelejtett jelszó»

Több »Élménybeszámolók

Lengyel körút

Beküldte: GaborApa

Eredetileg motorozni akartunk, de ebből is lakóautózás lett.

Szlovén-Olasz-Francia-Spanyol Nagy körút

Beküldte: Lekvar

Nyaralásunkat egy nagy körút megtételére terveztük....

Marokkóban jártunk

Beküldte: Okrauss
lakóautóval bejártuk Marokkót...

Lago Maggiore 2012. július

Beküldte: Annamaria

2 hetet töltöttünk lakóautóval Olaszországban

Spanyol körút lakóautóval

Beküldte: Kata

Spanyolország keleti part, Gibraltár, Andalúzia, Barcelona.

Budva-Tivat-Dubrovnik-Mosztár-Szarajevó 2014

Beküldte: Lekvar

Egy novemberi hosszú hétvége...

Lefkada Görög körúttal 2012

Beküldte: Nemo25

2012 augusztus. Görög körút

Isztambul ősszel

Beküldte: Lekvar

Nem kell félni Törökországtól...

Kis-Balaton, Orfű kirándulás

Beküldte: GaborApa

Messzire nem akartunk menni, így hát itthon kóricáltunk egy kicsit...

Miért jó sátorozni?

Miért jó sátorozni? 8 indok a sátorozás mellett.

Fertő-tó és Ausztria, Mesepark.

Beküldte: GaborApa

Vidámparkozással egybekötött, őszi csavargás a Fertő körül.

Kelet-Magyarországi barangolás

Beküldte: laci
két részre szakadt...

Hollandia, nem csak Amsterdam

Beküldte: Karollda
Gyors, de tartalmas út volt...

Hollandia-Dánia, Németországon keresztül

Beküldte: Wobi

Összesen 3 hét alatt kb. 5.000 km-t tettünk meg...

Zalaszentgrót - Kavicsbánya tó

Beküldte: Pegi
...horgászatra és vadkempingre...

Szigetköz Halrekesztő zárás

Beküldte: kajakos
hagyománnyá vált...

Vértes, Várgesztesi tisztás

Beküldte: GaborApa
Egy erdei vadkempingezős, biciklitúrázós hétvége...

Örvényesi vadkemping

Beküldte: Pegi
...valószínű, hogy jövőre ismét ellátogatunk ide pár napra.

Erdélyi körutazás

Beküldte: GaborApa

Ha egyszer már jártál ott, bármikor elmész újra.

Őrségi Csörgő Vendégház

Beküldte: Piho
főszer, aszer, fenyőszer...

Afrikai Mercedes Unimóka lakóautóval

Beküldte: Gagabi

Életem legnagyobb autós kalandja volt...

Somogy ország

Beküldte: laci
A Kund kastély belső udvara lett alvó helyünk...

2017. 07-08. Görögország

Beküldte: Kudela
Nagyon régi álmom...

Ha szilveszter, akkor Szicília!

Beküldte: Jamesz

Ősszel egy átdorbézolt este után.. úgy döntöttünk, hogy.. kulturáltan töltjük a szilveszter éjszakáját

Dél-Olaszország, Tropea, Camping Marina del Convento

Beküldte: mia

Egy-két furcsaságtól eltekintve elégedettek voltunk...

Franciaország Nizzától-Párizsig

Beküldte: Gabec

Nagyon örülök, hogy nem autópályán mentünk, mert így sokkal jobban beleláttunk az igazi Franciaországba.

Pecázás Akaliban

Beküldte: GaborApa

Ide már többször is ellátogattunk, és ennek több oka is van.

Olaszországba, ausztriai megállókkal

Beküldte: naroli74

ismét lakókocsival indultunk útnak...

Nyaralás Splitben

Beküldte: PSteve
Rengeteg látnivaló van...

Görögország-Albánia-Montenegró

Beküldte: PSteve
ismét Görögországban nyaraltunk...

Csehország lakókocsival

Beküldte: Karollda

Célul tűztük ki Prágát, immár lakókocsival...

Evia-Athen 2014

Beküldte: Nemo25
Evia-ra két hídon lehet áthajtani...

Kilenc hét lakóautóval Norvégiában

Beküldte: Okrauss

A bejárt területen szinte minden nevezetességet meglátogattunk....

Bosznia-Hercegovina, Montenegró, Albánia

Beküldte: Juli

Eredetileg több időt szerettünk volna Albániában tölteni....

Peloponnészosz

Görögország Beküldte: Nemo25

"G dúrban zúgják a fákon a kabócák..."

Salzburgerland

Beküldte: Nemo25
egy álomszép táj..

Görögország, Ελλάδα 2017

Beküldte: Nemo25
Ugye tudjátok miről beszélek?

Olasz-Francia utazás

Beküldte: Eva54

Világjáró nők lakóautóval...

Pötréte vadkemping / horgászat

Beküldte: Pegi

Túl vagyunk életünk első vadkempinges kalandján.

Északi kis körút 2013. augusztus

Beküldte: Imiii

Nagyon megérte, és felejthetetlen, nagyszerű élményeket okozott...

Luxemburg

Beküldte: Wobi

Jó 30 évet kellet várnunk, hogy újból eljussunk ide.

Hellas 2011

Beküldte: Nemo25

Történetünk rendhagyó módon nem a címben szereplő dátum napján indult.

Kenyában is Kempingeznek

Beküldte: Lekvar
a sátorozás, az menő...

Kempingezzünk kicsikkel.

Kempingezni nem csak kamaszkorban lehet, hanem gyerekkel is, csak sokkal sportosabb történet.

Dél-Tirol útibeszámoló

Beküldte: Jenci2
Óriási élmény volt...

Görögország, Kréta, Kissamos

Beküldte: mia

A bő két hétre tervezett nyaralásunkból pár napot sátorban töltöttünk el

Orfűi peca

Beküldte: Gazsy86

gyors kirándulás, horgászat, pihenés, sörözés

Olaszország Toszkana

Beküldte: GaborApa

Rövidke kis memó a Toszkánai utunkról.

Őrségi kurta-túra

Beküldte: Karollda

Akinek több ideje van, ne szaladjon úgy mint mi és hozzon bringát meg túrabakancsot!

Toscana. Nagyvárosok.

Beküldte: Eva54

San Gimignano, Siena, Livorno, Cecina, Pisa, Lucca, Firenze. stb.

Tisza-tavi vadkempingezés

Beküldte: GaborApa

Régóta kíváncsi voltam már erre a vidékre ...

Kenya 2013

Beküldte: Lekvar

nem lakóautós, de érdekes...

Francia Nagykörút

Beküldte: Kata

Három hetes felderítő út Franciaországban

Francia körút

Pont du GardeBeküldte: Karollda

Lakóautóval Svájcon át Franciaországba

Nyírség-Bereg 2012 szeptember

Beküldte: Nemo25

Első állomásunk a Nyíregyháza Sóstó volt, az állatpark közvetlen szomszédságában

Toscana

Beküldte: Nemo25

1 nappal az indulás előtt Toscana lett a befutó....

Macedónia-Albánia

Beküldte: Lekvar

Érdemes elmenni, megnézni, kipróbálni...

Tiszapüspöki Tisza-part

Beküldte: PSteve
elég nomád ...